Bourns Inc. PTV09A-2020F-B502
Part No.:
PTV09A-2020F-B502
Datasheet:
PTV09A-2020F-B502.pdf
Description:
POT 5K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Shipping
PTV09A-2020F-B502 Specifications
Resistance (Ohms):
5k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
None
Taper:
Linear
Adjustment Type:
Side Adjustment
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
0.787" (20.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)