Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics) PTSB-R100-V12
Part No.:
PTSB-R100-V12
Manufacturer:
Amphenol Advanced Sensors (Thermometrics)
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2-SMD
Datasheet:
PTSB-R100-V12.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 12V 170MA 2SMD
Shipping
PTSB-R100-V12 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
2-SMD
Series:
PTSM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
12V
Current - Hold (Ih) (Max):
170 mA
Current - Trip (It):
340 mA
Current - Max:
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
10 Ohms
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.300" L x 0.300" W (7.62mm x 7.62mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.185" (4.70mm)