Eaton - Electronics Division PTSA181260V010
Part No.:
PTSA181260V010
Datasheet:
PTSA181260V010.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 100MA 60V 1812
Shipping
PTSA181260V010 Specifications
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Trip (It):
300 mA
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
150 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
700 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
15 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.178" L x 0.126" W (4.53mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)