Eaton - Electronics Division PTSA181230V030
Part No.:
PTSA181230V030
Datasheet:
PTSA181230V030.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 300MA 30V 1812
Shipping
PTSA181230V030 Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
300 mA
Current - Trip (It):
600 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
150 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
200 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
1.75 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.178" L x 0.126" W (4.53mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)