Eaton - Electronics Division PTSA181216V200
Part No.:
PTSA181216V200
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
1812 (4532 Metric), Concave
Datasheet:
PTSA181216V200.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 2A 16V 1812
Shipping
PTSA181216V200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
1812 (4532 Metric), Concave
Series:
PTSA1812
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
2 A
Current - Trip (It):
4 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
85 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.178" L x 0.126" W (4.53mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.079" (2.00mm)