C&K PTS820J15MSMTR LFS
Part No.:
PTS820J15MSMTR LFS
Manufacturer:
C&K
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
PTS820J15MSMTR LFS.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
PTS820J15MSMTR LFS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
PTS820
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
1.50mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
J Lead
Outline:
3.90mm x 2.90mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
160gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C