C&K PTS645SK43
Part No.:
PTS645SK43
Datasheet:
PTS645SK43.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
PTS645SK43 Specifications
Product Status:
Obsolete
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
4.30mm
Termination Style:
PC Pin
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Operating Force:
260gf
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C