C&K PTS645SH95-2 LFS
Part No.:
PTS645SH95-2 LFS
Datasheet:
PTS645SH95-2 LFS.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
PTS645SH95-2 LFS Specifications
Series:
PTS645
Product Status:
Active
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
9.50mm
Termination Style:
PC Pin
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Operating Force:
200gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C