C&K PTS641TM31
Part No.:
PTS641TM31
Datasheet:
PTS641TM31.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
PTS641TM31 Specifications
Series:
PTS641
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
3.10mm
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
6.30mm x 6.40mm
Operating Force:
160gf
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C