C&K PTS641TK31SMTR2LFS
Part No.:
PTS641TK31SMTR2LFS
Manufacturer:
C&K
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
PTS641TK31SMTR2LFS.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
PTS641TK31SMTR2LFS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
PTS641
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
3.10mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
6.30mm x 6.30mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
250gf
Ingress Protection:
Features:
Grounding Pin
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C