C&K PTS525SK08SMTR
Part No.:
PTS525SK08SMTR
Datasheet:
PTS525SK08SMTR.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
PTS525SK08SMTR Specifications
Series:
PTS525
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
0.80mm
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
5.25mm x 5.25mm
Operating Force:
260gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C