C&K PTS453TL38
Part No.:
PTS453TL38
Manufacturer:
C&K
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
PTS453TL38.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
PTS453TL38 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
PTS453
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
3.80mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
4.50mm x 4.50mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
130gf
Ingress Protection:
Features:
Grounding Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C