C&K PTS125SM12
Part No.:
PTS125SM12
Datasheet:
PTS125SM12.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
PTS125SM12 Specifications
Series:
PTS125
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
12.00mm
Termination Style:
PC Pin
Outline:
12.00mm x 12.00mm
Operating Force:
160gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C