C&K PTS125SJK73-2 LFS
Part No.:
PTS125SJK73-2 LFS
Manufacturer:
C&K
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
PTS125SJK73-2 LFS.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Shipping
PTS125SJK73-2 LFS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
C&K
Series:
PTS125
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 12VDC
Actuator Type:
Plunger for Cap
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
7.30mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
12.00mm x 12.00mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
250gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 60°C