Eaton - Electronics Division PTR060V0375-TR
Part No.:
PTR060V0375-TR
Datasheet:
PTR060V0375-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
Shipping
PTR060V0375-TR Specifications
Product Status:
Obsolete
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
3.75 A
Current - Trip (It):
7.5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
24 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.118" Dia x 0.118" T (28.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.319" (33.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)