Eaton - Electronics Division PTR060V0300-BK
Part No.:
PTR060V0300-BK
Datasheet:
PTR060V0300-BK.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL
Shipping
PTR060V0300-BK Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
6 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
19.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.980" Dia x 0.118" T (24.90mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)