Eaton - Electronics Division PTR060V0250-TR
Part No.:
PTR060V0250-TR
Datasheet:
PTR060V0250-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 2.5A RADIAL
Shipping
PTR060V0250-TR Specifications
Product Status:
Active
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
2.5 A
Current - Trip (It):
5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
15.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
130 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.839" Dia x 0.118" T (21.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.039" (26.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)