Eaton - Electronics Division PTR060V0160-TR1
Part No.:
PTR060V0160-TR1
Datasheet:
PTR060V0160-TR1.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.6A RADIAL
Shipping
PTR060V0160-TR1 Specifications
Product Status:
Active
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.6 A
Current - Trip (It):
3.2 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
11.4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
220 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.642" Dia x 0.118" T (16.30mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.839" (21.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)