Eaton - Electronics Division PTR060V0075-TR
Part No.:
PTR060V0075-TR
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTR060V0075-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 750MA RADIAL
Shipping
PTR060V0075-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTR060V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
6.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
250 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
600 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.409" Dia x 0.122" T (10.40mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.598" (15.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)