Eaton - Electronics Division PTR060V0025-TR
Part No.:
PTR060V0025-TR
Datasheet:
PTR060V0025-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 250MA RADIAL
Shipping
PTR060V0025-TR Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
250 mA
Current - Trip (It):
500 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
2.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
1.25 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
3 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)