Eaton - Electronics Division PTR060V0017-BK
Part No.:
PTR060V0017-BK
Datasheet:
PTR060V0017-BK.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 170MA RADIAL
Shipping
PTR060V0017-BK Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
170 mA
Current - Trip (It):
340 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
3.3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
8 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)