Eaton - Electronics Division PTR060V0010-TR
Part No.:
PTR060V0010-TR
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTR060V0010-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 100MA RADIAL
Shipping
PTR060V0010-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTR060V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Trip (It):
200 mA
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
4 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
2.5 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
7.5 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.291" Dia x 0.118" T (7.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.500" (12.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)