Eaton - Electronics Division PTR030V0900-TR
Part No.:
PTR030V0900-TR
Datasheet:
PTR030V0900-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 9A RADIAL
Shipping
PTR030V0900-TR Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
9 A
Current - Trip (It):
18 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
20 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
20 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.949" L x 0.118" W (24.10mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.169" (29.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)