Eaton - Electronics Division PTR030V0800-TR
Part No.:
PTR030V0800-TR
Datasheet:
PTR030V0800-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 8A RADIAL
Shipping
PTR030V0800-TR Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
8 A
Current - Trip (It):
16 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
18.8 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
20 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.850" L x 0.118" W (21.60mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.150" (29.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)