Eaton - Electronics Division PTR030V0700-BK
Part No.:
PTR030V0700-BK
Datasheet:
PTR030V0700-BK.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 7A RADIAL
Shipping
PTR030V0700-BK Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
7 A
Current - Trip (It):
14 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
17.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
5 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
30 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.752" L x 0.118" W (19.10mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
1.051" (26.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)