Eaton - Electronics Division PTR030V0500-TR
Part No.:
PTR030V0500-TR
Datasheet:
PTR030V0500-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 5A RADIAL
Shipping
PTR030V0500-TR Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
5 A
Current - Trip (It):
10 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
14.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
50 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.980" (24.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)