Eaton - Electronics Division PTR030V0250-TR
Part No.:
PTR030V0250-TR
Datasheet:
PTR030V0250-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 2.5A RADIAL
Shipping
PTR030V0250-TR Specifications
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
2.5 A
Current - Trip (It):
5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
10.3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
20 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
70 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.720" (18.30mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)