Eaton - Electronics Division PTR030V0090-TR
Part No.:
PTR030V0090-TR
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTR030V0090-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 30V 900MA RADIAL
Shipping
PTR030V0090-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTR030V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
30V
Current - Hold (Ih) (Max):
900 mA
Current - Trip (It):
1.8 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
5.9 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
70 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
220 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.291" L x 0.118" W (7.40mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max):
0.480" (12.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)