Eaton - Electronics Division PTR016V1500-TR1
Part No.:
PTR016V1500-TR1
Datasheet:
PTR016V1500-TR1.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 15A RADIAL
Shipping
PTR016V1500-TR1 Specifications
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
15 A
Current - Trip (It):
25.5 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
10 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
2 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
7 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.989" L x 0.122" W (25.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)