Eaton - Electronics Division PTR016V1400-TR
Part No.:
PTR016V1400-TR
Datasheet:
PTR016V1400-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
Shipping
PTR016V1400-TR Specifications
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
14 A
Current - Trip (It):
23.8 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
9 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
2 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
7 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.925" L x 0.122" W (23.50mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.098" (27.90mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)