Eaton - Electronics Division PTR016V1300-TR
Part No.:
PTR016V1300-TR
Datasheet:
PTR016V1300-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 13A RADIAL
Shipping
PTR016V1300-TR Specifications
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
13 A
Current - Trip (It):
22.1 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
8.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
2 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
8 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.850" L x 0.122" W (21.60mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.142" (29.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)