Eaton - Electronics Division PTR016V1200-TR1
Part No.:
PTR016V1200-TR1
Datasheet:
PTR016V1200-TR1.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 12A RADIAL
Shipping
PTR016V1200-TR1 Specifications
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
12 A
Current - Trip (It):
20.4 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
7.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
3 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
9 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.689" L x 0.122" W (17.50mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.220" (31.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)