Eaton - Electronics Division PTR016V1000-TR
Part No.:
PTR016V1000-TR
Datasheet:
PTR016V1000-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Shipping
PTR016V1000-TR Specifications
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
10 A
Current - Trip (It):
17 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
4 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
10 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.650" L x 0.122" W (16.50mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.992" (25.20mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)