Eaton - Electronics Division PTR016V0700-TR
Part No.:
PTR016V0700-TR
Datasheet:
PTR016V0700-TR.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 7A RADIAL
Shipping
PTR016V0700-TR Specifications
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
7 A
Current - Trip (It):
11.9 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
3.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
6 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
20 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.441" L x 0.122" W (11.20mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.776" (19.70mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)