Eaton - Electronics Division PTR016V0300-TR1
Part No.:
PTR016V0300-TR1
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTR016V0300-TR1.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 3A RADIAL
Shipping
PTR016V0300-TR1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTR016V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
3 A
Current - Trip (It):
5.1 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
1 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
38 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
98 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.280" L x 0.122" W (7.10mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)