Eaton - Electronics Division PTR016V0135-TR1
Part No.:
PTR016V0135-TR1
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTR016V0135-TR1.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.35A RADIAL
Shipping
PTR016V0135-TR1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PTR016V
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
16V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.35 A
Current - Trip (It):
2.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
4.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
120 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.350" L x 0.122" W (8.90mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.532" (13.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)