Bourns Inc. PTP902-130F-105B2
Part No.:
PTP902-130F-105B2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PTP902-130F-105B2.pdf
Description:
POT 1M OHM 1/20W CARBON LINEAR
Shipping
PTP902-130F-105B2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio PTP90
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
1M
Tolerance:
±30%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
Detent
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
2
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
310°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins, Board Locks
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
1.181" (30.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)