CUI Inc. PTK25-D48-S12-T
Part No.:
PTK25-D48-S12-T
Manufacturer:
CUI Inc.
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
PTK25-D48-S12-T.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 12V 25W
Shipping
PTK25-D48-S12-T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CUI Inc.
Series:
PTK25 (25W)
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
72V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2A
Power (Watts):
25W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
Operating Temperature:
-20°C ~ 71°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.25" W x 0.67" H (76.2mm x 57.2mm x 17.0mm)