Bourns Inc. PTH902-135F-503B4
Part No.:
PTH902-135F-503B4
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PTH902-135F-503B4.pdf
Description:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Shipping
PTH902-135F-503B4 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio PTH90
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Resistance (Ohms):
50k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.05W, 1/20W
Built in Switch:
Rotary, SPST, With Detent
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Linear
Number of Gangs:
2
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins, Board Locks
Actuator Type:
Flatted
Actuator Length:
1.378" (35.00mm)
Actuator Diameter:
0.138" (3.50mm), 0.236" (6.00mm)