Murata Electronics PTGL16AR5R6M6C01B0
Part No.:
PTGL16AR5R6M6C01B0
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTGL16AR5R6M6C01B0.pdf
Description:
THERMISTOR PTC 140V 5.6 OHM 120C
Shipping
PTGL16AR5R6M6C01B0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POSISTOR®, PTGL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
140V
Current - Hold (Ih) (Max):
440 mA
Current - Trip (It):
670 mA
Current - Max:
2 A
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
5.6 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.669" Dia x 0.236" W (17.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.906" (23.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)