Murata Electronics PTGL13AR100H8B72B0
Part No.:
PTGL13AR100H8B72B0
Datasheet:
PTGL13AR100H8B72B0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 260MA RADIAL
Shipping
PTGL13AR100H8B72B0 Specifications
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
260 mA
Current - Trip (It):
480 mA
Current - Max:
2.2 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
10 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.532" Dia x 0.157" T (13.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.768" (19.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)