Murata Electronics PTGL09AR150M3B51A0
Part No.:
PTGL09AR150M3B51A0
Datasheet:
PTGL09AR150M3B51A0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 56V 190MA RADIAL
Shipping
PTGL09AR150M3B51A0 Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
56V
Current - Hold (Ih) (Max):
190 mA
Current - Trip (It):
340 mA
Current - Max:
1.2 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
15 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.374" Dia x 0.157" T (9.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)