Murata Electronics PTGL07BD100N2B51A0
Part No.:
PTGL07BD100N2B51A0
Datasheet:
PTGL07BD100N2B51A0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 24V 124MA RADIAL
Shipping
PTGL07BD100N2B51A0 Specifications
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Max:
24V
Current - Hold (Ih) (Max):
124 mA
Current - Trip (It):
251 mA
Current - Max:
2 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
10 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.291" Dia x 0.157" T (7.40mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.528" (13.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)