Murata Electronics PTGL07BB220N0B52A0
Part No.:
PTGL07BB220N0B52A0
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTGL07BB220N0B52A0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 250V 130MA RADIAL
Shipping
PTGL07BB220N0B52A0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POSISTOR®, PTGL
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
250V
Current - Hold (Ih) (Max):
130 mA
Current - Trip (It):
250 mA
Current - Max:
500 mA
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
22 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.315" Dia x 0.236" T (8.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)