Murata Electronics PTGL07AR450H8B52B0
Part No.:
PTGL07AR450H8B52B0
Datasheet:
PTGL07AR450H8B52B0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 265V 105MA RADIAL
Shipping
PTGL07AR450H8B52B0 Specifications
Voltage - Max:
265V
Current - Hold (Ih) (Max):
105 mA
Current - Trip (It):
200 mA
Current - Max:
1 A
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
45 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Size / Dimension:
0.315" Dia x 0.236" T (8.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.591" (15.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)