Murata Electronics PTGL07AR220M3P51B0
Part No.:
PTGL07AR220M3P51B0
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
PTGL07AR220M3P51B0.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 56V 115MA RADIAL
Shipping
PTGL07AR220M3P51B0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
POSISTOR®, PTGL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
56V
Current - Hold (Ih) (Max):
115 mA
Current - Trip (It):
205 mA
Current - Max:
1 A
Time to Trip:
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
22 Ohms
Operating Temperature:
-10°C ~ 60°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.291" Dia x 0.157" T (7.40mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.528" (13.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)