Bourns Inc. PTD901-2015K-A102
Part No.:
PTD901-2015K-A102
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Rotary Potentiometers, Rheostats
Package:
Datasheet:
PTD901-2015K-A102.pdf
Description:
POT 1K OHM 1/40W CARBON LOG
Shipping
PTD901-2015K-A102 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
Pro Audio PTD90
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance (Ohms):
1k
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
0.025W, 1/40W
Built in Switch:
None
Number of Turns:
1.0
Features:
Taper:
Logarithmic
Number of Gangs:
1
Adjustment Type:
Side Adjustment
Temperature Coefficient:
Rotation:
300°
Resistive Material:
Carbon
Termination Style:
PC Pins, Board Locks
Actuator Type:
Knurled and Slotted
Actuator Length:
0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter:
0.236" (6.00mm)