Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTZ3MR500MTE
Part No.:
PTCTZ3MR500MTE
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2-SMD
Datasheet:
PTCTZ3MR500MTE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 425V 90MA 2SMD
Shipping
PTCTZ3MR500MTE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
2-SMD
Series:
PTCTZ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
425V
Current - Hold (Ih) (Max):
90 mA
Current - Trip (It):
150 mA
Current - Max:
700 mA
Time to Trip:
800 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
50 Ohms
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.283" L x 0.394" W (7.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.142" (3.60mm)