Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTZ3MR150KTE
Part No.:
PTCTZ3MR150KTE
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2-SMD
Datasheet:
PTCTZ3MR150KTE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 300V 150MA 2SMD
Shipping
PTCTZ3MR150KTE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
2-SMD
Series:
PTCTZ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Ceramic
Voltage - Max:
300V
Current - Hold (Ih) (Max):
150 mA
Current - Trip (It):
250 mA
Current - Max:
2 A
Time to Trip:
1.5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
20 Ohms
Operating Temperature:
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.283" L x 0.394" W (7.20mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.142" (3.60mm)