Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components PTCTL7MR100SBE
Part No.:
PTCTL7MR100SBE
Datasheet:
PTCTL7MR100SBE.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 600V 175MA RADIAL
Shipping
PTCTL7MR100SBE Specifications
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
600V
Current - Hold (Ih) (Max):
175 mA
Current - Trip (It):
400 mA
Current - Max:
1 A
Time to Trip:
7 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
Resistance - 25°C (Typ):
10 Ohms
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C
Size / Dimension:
0.512" Dia x 0.217" T (13.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)